Με σπουδαίο Τριανταφυλλόπουλο “καθάρισε” τον Ίκαρο η Καλαμάτα B. C. (φωτογραφίες)

Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Καλαμάτα απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας επικρατώντας με σκορ 67-58 και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Λεωνίδα Τριανταφυλλόπουλο και Δημήτρη Τσικούρη, με τον πρώτο να σκοράρει κρίσιμα σουτ και να παίρνει προσωπικά την υπόθεση νίκης και τον δεύτερο να δίνει πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του παίζοντας στις θέσεις 1-3.
Στο πρώτο ημίχρονο αν και οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν να έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους, οι παίκτες της Καλαμάτας με μπροστάρηδες τους Τσικούρη και Μπάκα κατάφεραν να βάλουν την ομάδα τους μπροστά με έναν πόντο πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη με ένα ξέσπασμα της Καλαμάτας η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους, όμως η ομάδα της Καλλιθέας τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 2-12 κατάφερε περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης να πλησιάσει στους 3(53-50). Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες της Καλαμάτας μένοντας ψύχραιμοι και με τον Τριανταφυλλόπουλο να πετυχαίνει 7 πόντους έφτασαν στην 2η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.