Εντυπωσιακή παρουσία του ΣΔΥΜ και φέτος στον Αυθεντικό Μαραθώνιο

Με περίπου 250 αθλητές και δεκάδες συνοδούς ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας παρουσίασε και φέτος μια από τις πολυπληθέστερες αποστολής στον φετινό, 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή 12 Νοεμβρίου στην ιστορική διαδρομή από τον Τύμβο του Μαραθώνα έως το Καλλιμάρμαρο. Η μεγάλη γιορτή αθλητισμού και πολιτισμού της Αθήνας εκτός από τα 42,195 περιλάμβανε παράλληλα αγώνες 5 και 10 χλμ. προσελκύοντας συνολικά περίπου 51.000 δρομείς απ’ όλο τον κόσμο.
Περίπου 85 μέλη του ΣΔΥΜ συμμετείχαν στη μεγάλη διαδρομή, ολοκληρώνοντας οι περισσότεροι με επιτυχία μια αποστολή-πρόκληση, ενώ στα 5 χλμ. την ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε η 45η θέση (ανάμεσα σε 679 συμμετέχοντες!) του 15χρονου Αλέξανδρου Μιχαλάκη, που με 19.02 ήταν και 2ος στην κατηγορία του. Διάκριση και για έναν από τους πιο μεγάλους αθλητές του ΣΔΥΜ, τον Αναστάσιο Μπέκος, ο οποίος τερμάτισε 3ος στην κατηγορία του.
Στα 10 χλμ., όπου οι συμμετοχες έφτασαν τις 755 ο Ηλίας Νικολόπουλος κατέλαβε την 33η θέση με χρόνο 36,08, ενώ στην 68η θέση ακολούθησε ο Δημήτρης Κατσίρης (39.29), ο οποίος έτρεξε επίσης με «σημαία» ΣΔΥΜ.