Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: H Καλαμάτα ’80 κατέκτησε τον τίτλο, 75-51 τον Πολύβιο στη Μεγαλόπολη

Την κατάκτηση του τίτλου στο πρωτάθλημα μπάσκετ  της Α1 κατηγορίας Ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και την επάνοδο στη National League 2, πανηγύρισε η Καλαμάτα ’80, μετά τη νίκη της με 75-51 κόντρα στον Πολύβιο Μεγαλόπολης στον τρίτο αγώνα της τελικής φάσης των «Play – offs” που διεξήχθη την Τετάρτη το βράδυ στο Δημοτικό Γυμναστήριο Μεγαλόπολης. Η Καλαματιανή ομάδα σημείωσε 3 νίκες (τις 2 εξ αυτών τις πέτυχε στη Μεγαλόπολη) στην τελική φάση των «play – offs”, κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή, καθώς ο Πολύβιος Μεγαλόπολης είχε 2 νίκες από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Η Καλαμάτα ’80 κατέκτησε τον τίτλο με ρεκόρ 3-2 νίκες και επιστρέφει έπειτα από ένα χρόνο απουσίας στο πρωτάθλημα της National League 2.

Αξίζουν δε πολλά συγχαρητήρια στη διοίκηση της Καλαμάτας ’80, στον προπονητή Αλέξη Κορογώνα και τους αθλητές, για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη National League 2.

Όσον αφορά τώρα στον προχθεσινό τελικό στη Μεγαλόπολη, η Καλαμάτα ’80 παίζοντας αποτελεσματική άμυνα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, έφθασε  άνετα στη νίκη.

Η Καλαμάτα ’80 στη λήξη του Α΄ ημιχρόνου προηγήθηκε με 44-23.

Η Καλαμάτα ’80 σημείωσε 12 τρίποντα, ενώ ο Πολύβιος Μεγαλόπολης 3. Πρώτος σκόρερ του Πολύβιου Μεγαλόπολης ήταν ο Τζιούβελης με 13 πόντους, ενώ από πλευράς Καλαμάτας ’80 ο Κωνσταντίνου με 20 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν οι Αλεξανδρόπουλος με 15 πόντους και 3 τρίποντα και Σκοπέτος με 14 πόντους και 4 τρίποντα.

Τον αγώνα «σφύριξαν» οι Γιάννης Τσιμπούρης, Πέτρος Ρίζος, ενώ κομισάριος ήταν ο Παναγιώτης Γιαλικάρης.

Τα 10λεπτα ήταν: 11-23, 23-44, 34-58, 51-75.

ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Ηλίας Μπαλής): Α. Μακρής, Ν. Μακρής, Τζιούβελης 13, Τρυφωνόπουλος 3, Καλταμπάνης 7, Κωτσόπουλος 1, Σιαμπάνης  4, Νικολόπουλος 3, Σταματόπουλος 6 (2), Γεωργανάς 7, Σιαπής, Κουτίβας 7 (1).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας): Κωνσταντίνου 20 (3), Αλεξανδρόπουλος 15 (3), Γεωργακόπουλος  12 (2), Μήλας 8, Τσιλίκας, Κομπότης 4, Σκοπέτος 14 (4), Καραγιάννης, Πανταζής, Αλοίμονος 2, Νικολόπουλος.

• Την αποστολή της Καλαμάτας ’80 ακολούθησαν στη Μεγαλόπολη τα μέλη της διοίκησης, καθώς  επίσης αρκετοί φίλαθλοι.

Απονομές
Μετά τη λήξη του τρίτου αγώνα της τελικής φάσης των «play – offs” της Α1 κατηγορίας Ανδρών, ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, Σταύρος Κουκάκης απένειμε το Κύπελλο του πρωταθλητή και τα μετάλλια στην Καλαμάτα ’80, καθώς επίσης τα μετάλλια στους αθλητές του Πολύβιου Μεγαλόπολης  που κατέλαβε τη δεύτερη θέση.