Διπλή πρωτιά του Λαζαρίδη στην Πορτογαλία

Ο Γιώργος Λαζαρίδης είχε δυο πρωτιές στο Πόρτο της Πορτογαλίας και το διεθνές τουρνουά της ITF, International Weelchair Clube Tenis Porto που διεξήχθη πριν λίγες μέρες.

Ο Καλαματιανός πρωταθλητής ξεκίνησε με μια καλή προσπάθεια στο κυρίως ταμπλό του μονού, παρ’ ότι τελικά ηττήθηκε από τον Ισπανό Francisco Garcia Vena, Νο.4 στο ταμπλό και No.75 στην παγκόσμια κατάταξη, με 6-4, 6-1. Έπαιξε στη συνέχεια στο consolation ταμπλό, όπου κέρδισε τον Πορτογάλο Joao Sanona με 6-0, 6-1 και τον Πορτογάλο Carlos Leitao με 7-5, 6-2, για να πάρει την 1η θέση.

Στο διπλό κατάφερε να κατακτήσει μια ακόμη κορυφαία διάκριση, καθώς αναδείχθηκε πρωταθλητής, με συμπαίκτη τον Βρετανό Joshua Johns. Οι δυο τους πέρσαν με bye στα ημιτελικά, όπου κέρδισαν τον Πορτογάλο Jose Machado Sousa και τον Αμερικανό Matthew Schmalzriedt με 6-3, 6-1. Στη συνέχεια έπαιξαν στον τελικό με τον Ισπανό Patxi Fadrique και τον Πορτογάλο Carlos Leitao, τους οποίους κέρδισαν με 6-3, 6-2.