Σαρωτικός Μιλτιάδης, 3-1 τη Ρόδο στους Γαργαλιάνους

Η επιστροφή σε τριφυλιακό έδαφος, έστω και στο γειτονικό γήπεδο των Γαργαλιάνων αντί στο “Πυργάκι” (η πρεμιέρα είχε γίνει στην Καλαμάτα), έδωσε δύναμη στον Μιλτιάδη, ο οποίος επικράτησε με 3-1 απέναντι στον ΑΣ Ρόδου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής.

Ήταν η πρώτη νίκη για τη «νεοφώτιστη» ομάδα του Πύργου στο πρωτάθλημα, μετά από δύο ισοπαλίες και με 5 συνολικά βαθμούς βρίσκεται στην πρώτη 4άδα του 3ου Ομίλου.

Απέναντι στην στο συγκρότημα της Ρόδου, ο Μιλτιάδης χρειάστηκε 37 λεπτά από το α’ ημίχρονο για να βάλει τις βάσεις της νίκης, αφού σε αυτό το διάστημα σημείωσε και τα τρία γκολ. Η ομάδα του Μιχάλη Φασουλή άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Αθανασόπουλος το 2-0 ήρθε στο 29 τον Οποκού, ενώ το τρίτο γκολ σημείωσε ο Γιαννόπουλος. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσαν οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Βουκελάτου λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Α.Ο. ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (Μιχάλης Φασουλής- Αλέκος Τσατάς): Κώστας Χάμος, Παϊτέρης, Θώδης, Καντούτσης, Καπετανάκης, Γκεβόρι, Οποκού (77′ Τζιόλας), Γιαννόπουλος (61′ Καψάλης), Αθανασόπουλος(89′ Μπολούν), Παπαδόπουλος (61′ Γεωργιόπουλος), Ηλιόπουλος.
ΑΣ ΡΟΔΟΣ (Χρήστος Τζίμας), Μπλασιώτης, Ιμεραλιλάι (50′ Κότζα), Κορακιανίτης, Σουλάι, Μίχος, Χρήστου, Λαζελάρι, Μαρινάκης, Βουκελάτος, Φυτόπουλος (20′ λ.τρ. Σαρρηασλάνογλου), Σπαρτιάτης (55′ Μεσσήνης).