Πρώτη εμφάνιση με πολλές επιτυχίες για τους Καλαμάτα trail runners!

Η Καλαμάτα trail runners είναι μια ανοικτή ομάδα φίλων που τους ενώνει η αγάπη για τη φύση, το βουνό, το ορεινό τρέξιμο και – φυσικά – το πανέμορφο φυσικό περιβάλλον της περιοχής της Μεσσηνίας! Η ιδέα για τη δημιουργία της ομάδας «Kalamata Trail Runners» γεννήθηκε τρέχοντας στα καλντερίμια της Βέργας, στους πρόποδες του όρους «Καλάθι». Όλοι το βλέπουμε από μακριά αλλά είναι τόσο κοντά μας και αποτελεί έναν άριστο και προσιτό προορισμό για τους Καλαματιανούς, λάτρεις του βουνού και των εναλλακτικών δραστηριοτήτων που προσφέρει, όπως είναι το ορεινό τρέξιμο! Τις Κυριακές το παρεάκι «παίρνει τα βουνά» τρέχοντας και εξερευνώντας την περιοχή μας. Η ομάδα για να εμπλουτίσει τις εμπειρίες της προσδοκεί σε νέες περιπέτειες και δυνατές συγκινήσεις, με τη συμμετοχή σε αγώνες ορεινού τρεξίματος σε όλη την Ελλάδα!
Οι “Kalamata Trail Runners” έκαναν την πρώτη τους επίσημη εμφάνιση στον αγώνα Panachaiko Trail, στις 8-5-2016, στο Παναχαϊκό όρος, στη διαδρομή τον 20Km, μεγάλης δυσκολίας με 1450 μέτρα θετικής υψομετρικής διαφοράς. Ξεκινώντας από την πλατεία του Πουρναρόκαστρου Αχαΐας, σε υψόμετρο 650 μ., η διαδρομή περιλάμβανε μονοπάτια, κομμάτια αλπικού τοπίου, πετρώδεις περιοχές, και περνούσε από δύο καταφύγια, το Ψάρθι και το Πρασούδι. Όλοι οι συμμετέχοντες της ομάδας έμειναν εκστασιασμένοι από την ομορφιά του τοπίου και αποκόμισαν πολλές εμπειρίες από την διαδρομή. Έτσι, ολοκλήρωσαν τον αγώνα με ασφάλεια και έκαναν αισθητή την παρουσία του με μεγάλη επιτυχία. Ειδικότερα, η Βασιλική Μπάκα κατέκτησε την 1η θέση στη γενική κατηγορία γυναικών, ο Χρήστος Ρούμπος ήταν 4ος στη γενική του αγώνα και 1ος στην κατηγορία αντρών 40-49 ετών, οι Κωνσταντίνος Σπυρόπουλος και Βασίλης Φωτόπουλος κατέκτησαν αντίστοιχα την 3η και την 5η θέση στην κατηγορία αντρών 40-49 ετών, η Σοφία Κονταξάκη κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία γυναικών 40-49 ετών και ο Νίκος Πουλογιαννόπουλος τερμάτισε στην 33η θέση στην κατηγορία αντρών 30-39 ετών. Περισσότερα για την ομάδα, μπορείτε να βρείτε στο σύνδεσμο εδώ